O tom, jak vzniklo lyžování

Lyžování je zvláštní pohyb. Umožnuje člověku, a to bez přídavných energetických pohonů, dosahovat a překračovat rychlosti, které se např. ve městě mohou považovat (zejména jistými profesemi) za nepřiměřené. V podstatě jde o aplikaci principů fyziky v praxi, využitím chování sil na nakloněné rovině a podmanění si pravidel tření. A takováto praktická forma fyziky umožnuje lyžujícím jedincům vyvolávat příjemné chemické látky v lidském těle, vyplavovat hormony štěstí zvané endorfiny a dosahovat přívalů nepopsatelných extází.

Ale kde se tady vlastně vzalo takové lyžování. Většina lidí si myslí, že vzniklo v místech, která jsou k tomu nejlépe uzpůsobená, tedy kde se vyskytuje vhodná kombinace převýšení, nakloněné roviny a vhodného bílého materiálu, který je k tomu nezbytný. Dle posledních údajů sportovních historiků se ovšem zjistilo, že situace je poněkud jiná. Podívejme se tedy, kde leží samé kořeny vzniku lyžování. Zcela zásadní zjištění se podařilo vědecké komunitě z Jižní Moravy, která má s odhalováním záhad historie bohaté zkušenosti, přinesla mj. i mnoho objasnění kolem Věstonické Venuše.

Na Jižní Moravě, jak je známo, existuje spousta velmi šikovných lidí, kteří se ve své volné chvíli baví zpracováváním různých tekutin a dávají pitnému režimu vyšší rozměr. A zřejmě stojí i za vznikem takového krásného sportu jako je lyžování.

Tito lidé často pracují na svazích, byť na rozdíl od lyžařských mají ke své zábavě raději svahy jižní. A když se taková tekutina podaří vyšlechtit, tu se vinaři ve své družnosti scházejí a vzájemně si ochutnávají a vychvalují svoje vzorky. Taková návštěva si leckdy vyžádá několik dní, zejména jedná-li se o návštěvu vedlejší vesnice. A jedna taková cesta stála kdysi i u zrodu vzniku lyží.

Francek, známý to vinař v celém okolí, se jednoho zimního dne vydal se svým vzorkem do sklípku za kamarádem přes kopec. Naplnil soudek tím nejlepším mokem, naložil si ho na záda a vydal se zasněženou kopcovitou strání za kamarády. Cesta příliš neubíhala, hodně to klouzalo a soudek na zádech se pěkně pronášel. Když už byl Francek skoro nahoře, našlápl na led schovaný pod sněhem, chvíli balancoval způsobem připomínající jihoamerický temperamentní tanec, až ho soudek přetížil. Francek jednu otočku nedotočil, padl přímo na soudek, pak do sněhu a začal se kutálet z kopce. Soudek to nevydržel, vzácná tekutina ochutila sníh a prkénka ze soudku se rozběhla po svahu všemi směry. Jeden ze směrů byl shodný s tím Franckovým. Než bys řekl „Zweigeltriebe pozdní sběr výběr z hroznů, oblast Dunajovická“ stál Francek po jednom přemetu na dvou prkýnkách ze sudu a řítil se na nich dolů do údolí. Měl co dělat, aby se znovu neroztancoval a tak se hodně přikrčil a na prkýnkách se udržel. Svištěl to dolů kolem vinic i roztroušených chaloupek. V jedné z nich byli zrovna na víkend zahraniční výletníci. Přilákáni řevem Francka vyšli z chaloupky a s otevřenými ústy hleděli, jak to Francek kolem nich brousí. Francek je neznal, možná mu byli i trochu podezřelí, ale neměl čas se tím zabývat a tak zmohl se jen na výkřik „S kým tam jste“. Odpovědělo mu jen jakési „Guten Tag“. Později jsme z místní obecní kroniky vyčetli, že se jednalo o pány Völkl, Atomic, Fisher, Blizzard, Elan a byli pozváni na víkendovou párty spojenou s ochutnávkou vína panem Artisem z Nového Města. Každopádně se jim tato atrakce ve Franckovém akčním pojetí tak zalíbila, že pojali silnou touhu si také taková prkénka pořídit a hned se mezi sebou vsadili, kdo bude mít do příští zimy lepší. A tak se také stalo. Museli si poradit jak nohy k prkénkům přichytit, jak upravit tvar sudových prkének tak, aby na nich šlo i zatáčet, ale podařilo se. Také se nemohli shodnout, jak prkénka nazvat. Až si vzpomněli na výkřik Francka, když kolem nich tenkrát prosvištěl. Usoudili, že na ně křičel právě název toho náčiní, zřejmě kvůli zapatentování, a tak se začal používat název „ski“.  (Křičel toho cestou zřejmě daleko víc a tušíme, že i další slova se dodnes používají a to nejen ve sportu). Dalším rokem se tito zahraniční výletníci potkali se svými vynálezy, uspořádali mezi sebou soutěž, přizvali svoje další kamarády a tak se stalo, že se pohyb na lyžích ujal a stal se z něj velmi atraktivní, oblíbený sport na zimu.

Postupem času se tvar i rozměr prkénka značně upravoval a modifikoval, smrskl se i do jednoho širšího pro obě nohy, kterému dnes říkáme snowboard. Pro oblíbenost tohoto typu pohybu se později výbava upravila i na letní sporty. Od kiteboardingu,  wakeboarding, s jistým zvětšením na windsurfing a další.

Ve všech využitích přináší ovšem nadmíru zábavy, radosti a kolektivního sdružování příznivců, takové té správné party lidí. 

Jakým dalším směrem se budou aktivity, postavené na prkénku ze sudu, vyvíjet tedy nevíme. Ale s určitostí můžeme říci, že už víme, jak to vše začalo.